Tırnakta Dikey Çizgilerin Sebepleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tırnakta Dikey Çizgilerin Sebepleri

Tırnakta Dikey Çizgiler; Tırnaklar görsellik açısında birçok insan için önemlidir. Günümüzde tırnaklarına bayanlar daha çok dikkat etseler bile birçok erkeğinde artık bayanlar kadar tırnaklarına özen gösterdiklerini biliyoruz. Gerek görsellik gerek sağlık açısından olsun, tırnakların yapısı ve şekline dikkat edilmesi gereken hususların başında gelmektedir. Çünkü tırnağın yapısı, kırık olması dikey veya yatay çizgili olması bazı hastalıkların belirtisi de olabilmektedir. Tırnaklarda meydana gelen değişiklikler genelde sağlığımızla alakalı olabilir. Tırnakta dikey çizgiler sağlığımızla alakalı bir şeyler anlatmak istiyor olabilirler. Doktorlar genelde tırnakta dikey çizgilerin herkeste meydana gelebileceğini ve yaşla birlikte artabildiğini, tırnağın neme ihtiyacı olduğunu gösteren bir işaret de olabileceğini söylemektedir.

Tırnakta dikey çizgiler, tırnak plağı üzerinde yatay ya da dikey çizgiler olabilir. Birçok sağlıklı insanda, tırnaklarda uzunlamasına dikey çizgiler görülebilir. Bu gayet normal bir durumdur. Bu çizgiler genellikle yaşa bağlı olarak gelişir. Bu tür çizgilerden hemen korkmamak gerekir. Çünkü herhangi bir sağlık sorunu göstergesi değillerdir. Tırnakta dikey çizgiler, daha çok yaşlılık döneminde tırnak incelmesinden kaynaklı oluşabilmektedir. Tırnak incelmesinden dolayı oluşabilecek çizgilerin altında yatan pek çok neden olabilir. Tırnak incelmesine, şeker hastalığı, tiroit bezi rahatsızlıkları, vitamin eksikliği gibi hastalıklar neden olur. Bundan dolayı dolaylı olarak ise tırnakta çizgilerin oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Bunların dışında tırnağın çok fazla hareket etmemesi yanı oynamaması ve çok derin uygulanan manikürden de kaynaklanabilir. Bayanlara yapılan derin manikür tırnaklarda hasara neden olduğundan daha çok çizgilere rastlanılabilir. Daha doğru teşhis ve nedene yönelik tedavi için Uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

Tırnakta Dikey Çizgilerin Sebepleri Nelerdir?

Tırnakta dikey çizgilerin belirttiğimiz gibi birçok nedeni vardır. Genelde ameliyat olmuş hastalarda, yaşlılığa bağlı olarak tırnak inceldiğinde, kadınlarda derin manikür ile tırnak plağı hasarı oluştuğu zamanlarda, vitamin eksikliği nedeniyle, bazı ilaçların yan etkisi sonucunda tırnakta dikey çizgiler görülebilir. Tırnaklardaki dik beyaz çizgiler protein eksikliğinden oluşur.

Tırnaktaki Dikey Çizgilerin Giderilmesi İçin Yapılması Gerekenler

Tırnak üzerindeki dikey çizgiler için herhangi bir tedavi şekli yoktur. Herhangi bir tedavisi olmadığından daha çok bakımla kozmetik ürünlerle düzeltilmesi mümkündür. Örneğin; gün içerisinde, tırnaklar için özel yapılmış kremler, zeytinyağı, vazelin ya da kendi bildiğiniz özel hazırlanan kürler varsa uygulanması tırnakların nemlenmesine yardımcı olacaktır. Özellikle gece yatarken uygulamanız daha iyi olacaktır. Hiçbir işle uğraşmak zorunda olmayacağınızdan daha iyi olur. Düzenli olarak havuç suyu tüketilmelidir. Çünkü havuç suyu yüksek oranda kalsiyum ve fosfor içermektedir. Bundan dolayı da tırnakların güçlendirilmesi için çok faydalıdır.

Tırnakta Dikey Çizgiler Yorumları

soru

Batıgül

30 Mayıs 2024 Perşembe

Merhaba benim tırnaklarımda çok fazla dikey çizgi var oje sürdüğümde bile belli oluyor çok kötü görünüyor acaba beslenme işe mi alakalı ve ya geçirmek için bir krem gibi bir şey var mı ne yapmam gerekli?

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Merhaba Batıgül,

Tırnaklardaki dikey çizgiler genellikle yaşlanma ile birlikte ortaya çıkabilir ve bu durumu tamamen ortadan kaldırmak zor olabilir. Ancak, beslenme de tırnak sağlığında önemli bir rol oynar. B vitamini, demir ve çinko gibi minerallerin eksikliği bu duruma katkıda bulunabilir. Bol protein, sebze ve meyve tükettİğinizden emin olun.

Ayrıca, nemlendirici kremler ve tırnak yağları kullanarak tırnaklarınızın daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlayabilirsiniz. Tırnaklarınıza düzenli olarak manikür yapmak da çizgilerin belirginliğini azaltabilir.

Sağlıklı ve güzel tırnaklara kavuşmanı dilerim!

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tırnaktaki Beyaz Lekeler?

Tırnaktaki Beyaz Lekeler?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tırnak Batması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Batması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnağı Sararması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnağı Sararması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnağının Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnağının Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tırnak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6