Ayak Tırnağı Düşmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayak Tırnağı Düşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak tırnağı düşmesi, günümüzde insanların karşısına sıkça çıkan bir durumdur. Bu durum genel olarak bakıldığında tırnak kökünün farklı nedenlere bağlı olarak hasar görmesi ve tırnağı tutamaması nedeni ile ortaya çıkan bir durumdur. Ayak tırnağı düşmesi, aslında meydana gelmeden önce tırnağın düşeceğini belli etmektedir. Fakat düşme belirtileri meydana geldiğinde artık çok geçtir. Çünkü düşecek olan tırnağın düşmesini engellemek imkânsız denecek kadar zordur. Ayak tırnağı düşmesi durumunda bir süre sonra tırnak geri çıkarak eski halini alacaktır. Eğer tırnağın düşmesine neden olan durum devam ederse bu durumda tırnak yine düşecektir. Ayak tırnağı düşmesi, ilk olarak morarma ile başlar ve bu morarma yavaş yavaş kararmaya başlar. Kararan tırnak bir süre sonra kendiliğinden düşer. Tırnak düşene kadar kişi ciddi ağrılar yaşayacaktır. Bu nedenle tırnağın düşmesini beklemek yerine doktora giderek tırnağı aldırabilirsiniz. Doktorunuz tıbbi yöntemler ile çok ağrı yapmadan tırnağı alacaktır ve geri kalan müdahaleleri de yapacaktır. Ayak tırnağı düşmesi sonrasında bazı insanlarda tırnak bir daha çıkmamaktadır. Aslında tırnağın çıkıp çıkmaması, kişinin tırnağının neden düştüğüne bağlı olarak değişmektedir. Örneğin kişinin tırnağı bir darbe nedeni ile düşmüş ise tırnak bir süre sonra yenilenecektir. Fakat tırnak bir hastalığa bağlı olarak düşerse bir daha yenilenmeyebilir.

Ayak tırnağı düşmesi, el parmaklarında düşen tırnağa göre çok daha geç uzamaktadır. Bu uzama yaklaşık olarak altı ay kadar bir zaman alabilir. Bu süre sonrasında çıkmayan tırnağın tekrar çıkması beklenemez. Ayak tırnağı düşmesi durumunda bazı tedaviler uygulanmaktadır. Bu tedavilerden bir tanesi kişinin tamamen düşmemiş olan tırnağının çekilmesidir. Eğer bu tırnak çekilmezse sizlere oldukça şiddetli ağrılar gösterecektir. Bu nedenle tırnağınızı kesinlikle doktorunuza giderek çektirin. Fakat bazı insanlar doktora gitmek yerine eve ya da kuaförde çektirmektedir. Bu durum son derece tehlikelidir. Doktor tedavisinin devamında ise çekilen tırnağa bol oksijenli su verilir. Bu durumun yanında son olarak çekilen tırnağa bazı ilaçlar ve kremler verilir. Hastanın bu ilaçları ve kremleri düzenli olarak kullanması çok mükemmel sonuçlara neden olacaktır. Fakat aksatılan ilaçlar tedavi sürecinin uzamasına neden olacaktır.

Ayak tırnağı düşmesi durumunda nelere dikkat edilmelidir?
  • Ayak tırnağı düşen kişilerin bir süre boynu dar çorap ve ayakkabı giymemesi gerekmektedir. Çünkü dar olan ayakkabılar ve çoraplar, tırnağın şekilsiz olarak çıkmasına neden olarak kişilerde ileri ki zamanlarda sorunlara neden olacaktır.
  • Ayak tırnağı düşmesi sorunu yaşayan kişilerin bir süre boyunca sert sporları bırakması gerekmektedir. Özellikle futbol oynayan kişilerin kesinlikle bu oyunu bırakmaları gerekir. Çünkü topa vurulan ayak darbelerinde düşen tırnak ya da tırnak bölgesi zarar görebilir.
  • Kadınlar ayak tırnağının düşmesi durumunda topuklu ayakkabı giymemelidir. Çünkü topuklu ayakkabıların uç kısımları dar olur ve tırnakları sıkıştırır. Bu durumda çok ciddi problemler görülebilir. Bunu yerine daha çok açık ayakkabılar giymeyi tercih edebilirsiniz.
Ayak tırnağı düşmesi sonrasında bölgede enfeksiyonlar meydana gelebilir. Bunun için kişiler ayaklarını çok temiz tutmalı ve gerekirse bir süre boyunca her gün çoraplarını değiştirmelidir. Zaten doktorlar genellikle hastalarına temizleme losyonları verirler. Bu losyonları düzenli bir şekilde kullanarak ayak bakımınızı yapabilirsiniz. Bunun yanında isterseniz şifalı bitkilerden yapılmış kürlerle ayak tırnağı düşmesi sorunu olan kişilere tedaviler yapabilirsiniz. Bu gibi tedaviler bazen tıbbi tedavilerden çok daha faydalı olmaktadır.

Ayak Tırnağı Düşmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tırnak İzi Nasıl Geçer?

Tırnak İzi Nasıl Geçer?

Tırnakta Dikey Çizgilerin Sebepleri

Tırnakta Dikey Çizgilerin Sebepleri

Tırnak Batması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tırnak Batması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tırnak Çatlaması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Çatlaması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Batması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Batması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tırnak Çökmesi Tedavi Edilebilir  mi?

Tırnak Çökmesi Tedavi Edilebilir mi?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6