El Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

El Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

El Tırnak mantarı, Tinea Rubnum adında bir mantarın tırnaklara yaptığı hastalıktır. Tedavi edilebilen bir hastalık olan tırnak mantarı tam olarak düzelse bile bazen tekrar görülebilmektedir. Tırnak mantarı bir tırnağa bulaştıktan sonra diğer parmaklara da yayılım gösterebilmektedir. Kişi temizliğine dikkat etmez ise diğer ele sıçraması da mümkündür. El tırnak mantarı hastalığına yakalanan bir kişi mutlaka Uzman doktora görünmeli ve onun vereceği ilaçlar ile tedavi olmalıdır. Tedavi olunmaz ise el tırnak mantarları başka sağlık problemlerine de sebep olabilmektedir. El tırnak mantarının oluşmasında birçok sebep ve neden bulunabilmektedir. Genellikle el tırnak mantarları çocuklarda ve yetişkinler de tırnak bakımının kötü yapıldığı durumlarda sık sık görülmektedir. Tırnaklar bakımlı kişilerde de görülse de bu bakmayanlara oranla çok az bir orandadır. Bebeklerden çocuklara ve yetişkinlerde de görülen bu hastalığın tedavi yöntemleri aynıdır. Fakat dozlarında değişiklik olabilmektedir. Çocuklarda yetişkinlere oranla daha az ve hafif geçen bu hastalık kişinin bünyesinin zayıflığına göre de değişiklik gösterebilmektedir. El ve ayak mantarlarından korunmak için kişinin yeteri ve dengeli beslenmesi gerekmektedir. Çevre temizliğine ve kişinin bireysel temizliğine ve kişinin bireysel temizliğine dikkat etmesi gerekmektedir. Belirli aralıklarla doktora kontrole gidilmesi gerekmektedir. Gebelik döneminde görülen el tırnak mantarlarının tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek ve anne sütüne zarar vermeyecek ilaçlar kullanılmalıdır.

El tırnak mantarı hastalığı belirtileri; El tırnak mantarı bebeklerde, yetişkin insanlarda, çocuklarda farklı yaş gruplarına göre, farklı şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Tırnak mantarları genel olarak çevre faktörlerine bağlı olarak yayılım gösterirler. Nemin yüksek olması, yüksek sıcaklıklarda, havuz gibi ortamlarda yayılım gösterirler. Çok az rastlansa da tırnakta oluşan mantarlar başka birisine de bulaşabilmektedir. El tırnak mantarı için birçok neden sayılabilecek olsa da en sık görülen belirtilerin arasında tırnakta oluşan sarı ve yeşil lekeler, tırnağın kahverengi renge dönüşmesi, tırnakların üstünde oluşan pullanma, tırnağın gereğinden fazla sertleşmesi ve kalınlaşması tırnakta oluşan şekil bozuklukları, tırnakta kir oluşumu gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtilerin biri veya birden çoğu kişi de sıklıkla farklı şekiller de görülebilir. Hastaya tanı koyulabilmesi için doktor gözetimi, laboratuvar sonuçları ile rahatlıkla koyulabilir. Bunlara gerek duyulmadan da kendini belli eden tırnak mantarları da bulunmaktadır. Fakat çocuklarda testlere rağmen tırnak mantarı tanısı oldukça zor konulmaktadır.

El tırnak mantarı hastalığının tedavisi; El tırnak mantarı hastalığının tedavi yöntemi hastalığın şiddetine, hastanın yaşına ve doktorun tedavi şekline göre değişiklik gösterebilmektedir. Sistem ile antifungallar en çok tercih edilen tedavi yöntemidir. El tırnak tedavisin de kullanılan yöntemlerden biri de ameliyattır. İlaç yöntemi ile tedavi edilen hastalar da ilacın fayda vermediği zamanlar da el tırnak mantarı ameliyatı yapılmaktadır. İşin uzmanı tarafından yapılması gereken bir ameliyattır. Çünkü ameliyat sırasında çeşitli komplikasyonlar görülebilir. Hastanın tedavisine geç başlanır ise hasta ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabileceğini söyleyebiliriz. Hastalığın tedavisi geç başlanır ise çok daha kısa sürecek olan tedaviyi çok daha uzun zamanda geçirebilir. Bu da hayat konforunun bozulmasına hem de iş kaybına neden olabileceğini söyleyebilmekteyiz.

El Tırnak Mantarı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tırnak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Eti Yeme Zararları Nedir?

Tırnak Eti Yeme Zararları Nedir?

Tırnak Çekilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Çekilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Eti Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak Eti Bakımı Nasıl Yapılır?

Çocuklarda Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tırnak Kalkması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Kalkması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tırnak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tırnak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6